Iffley Road Mile Meeting Results

Below are the full results from the mile meeting. The event was a great success and we hope to hold something similar next year!

No. Name Affiliation Time
Race 1
 1 73 Jessica Upjohn Oxford City AC  6:00.37
 2 60 Gwyneth Hueter Oxford City AC  6:14.13
 3 93 Chloe Ridewood Oxford City AC  6:15.68
 4 124 Jeannie Moulton  6:15.90
 5 84 Catrin Campbell-Moore Unattached  6:16.83
 6 79 Lisa Sammons Oxford City AC  6:34.26
 7 90 Sharon Pyner Headington Road Runners  6:42.95
 8 51 William Wakefield Abingdon School  7:27.91
 9 1 Emily Sparrow Alchester Running Club  8:06.59
Race 2
 1 99 John Spry  5:11.32
 2 129 Tomas Hyland  5:12.17
 3 131 Lewis Birchon Abingdon  5:15.24
 4 62 Thomas Butcher Abingdon  5:41.90
 5 52 Iain Wakefield Kidlington Running Club  5:44.94
 6 100 Joseph Innes Abingdon  5:49.20
 7 80 Beth Muivany  5:50.72
 8 78 Rob Taylor  5:50.86
 9 6 Vicky Tilling Abingdon  5:59.73
 10 98 John Greenhill Kidlington Running Club  6:06.67
 11 53 Tom Gould Bicester AC  6:07.29
Race 3
 1 132 Andy John  5:05.67
 2 88 Kevin Game Woodstock Harriers  5:07.99
 3 59 Ed Mezzetti Oxford City AC  5:08.16
 4 5 Gary Warland Alchester Running Club  5:11.50
 5 127 Nick Hale  5:15.41
 6 2 Simon Warner St Alban's Striders  5:26.01
 7 47 Sarah Davies Oxford City AC  5:26.28
 8 66 Jessica Webb Woodstock Harriers  5:31.37
 9 69 Cordelia Parker Abingdon  5:35.00
 10 94 Charlotte Harris Headington/Radley  5:36.98
 11 58 Storm Sunderland Oxford City AC  5:38.40
 12 65 Charlotte Stafford Oxford City AC  5:38.61
 13 86 Edward Reynolds Unattached  5:39.09
 14 Sarah Rendell Alchester Running Club  5:41.20
Race 4
 1 74 Ben Upjohn Oxford City AC  4:36.93
 2 75 Peter Haarer Ranelagh  4:40.72
 3 130 Ben Reynolds  4:40.93
 4 76 Oz Ellis  4:46.28
 5 48 Paul Fernandez Abingdon Amblers  4:47.46
 6 4 Aaron Burgess Oxford City AC  4:47.85
 7 91 Andrew Rolt Vale of Aylesbury  4:48.40
 8 89 Mark Jaxion  4:54.04
 9 96 Michael Rundall  4:55.23
 10 9 Michael Robbins Newbury  5:01.20
 11 55 Toby Lauer Reading AC  5:01.23
 12 54 Richard Gould Alchester Running Club  5:04.52
 13 95 Mark Shepherd  5:10.59
Race 5
 1 82 Stephen Emery Coventry/Loughborough Uni  4:15.64
 2 85 Chris Bannon Coventry/Cambridge Uni/Kingston & Poly  4:19.73
 3 49 Jeremy Bradley Cheltenham Harriers  4:21.30
 4 57 Andrew Constable Birchfield Harriers  4:21.58
 5 97 Fabian Downs Chiltern/Oxford Uni/Reading AC  4:22.00
 6 50 Steven Naylor Woodstock Harriers  4:22.20
 7 87 Tom Wathins  4:23.20
 8 77 Alex Muir Newbury/Oxford Uni  4:33.66
 9 83 Matthew Emery Rugby & Northampton/Bath Uni  4:39.01
 10 92 Anupam Das Hillingdon/Oxford Uni/Bristol & West  4:39.51
Document Actions